Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği Bölümü

KONU TANITIM, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  nedir ne iş yapar, iş olanakları nasıldır, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  hakkında, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  maaşları, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  bölümünün taban ve tavan başarı sıraları, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  böülünün amacı nedir, nerelerde çalışabilirler, iş olanakları genişmidir, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  bölümüne dair herşey, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  bölümü olan üniversiteler, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  meslek tercihi, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  mezunları ne yapar, kaç liradan mesleğe başlar, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  alanı ne iş yapar, mesleğin zorlukları,kaç liradan işe başlarlar, iş alanları, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  bölümü rehberi, KONU TANITIM, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  nedir ne iş yapar, iş olanakları nasıldır, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  hakkında, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  maaşları, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  bölümünün taban ve tavan başarı sıraları, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  böülünün amacı nedir, nerelerde çalışabilirler, iş olanakları genişmidir, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  bölümüne dair herşey, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  bölümü olan üniversiteler, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  meslek tercihi, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  mezunları ne yapar, kaç liradan mesleğe başlar, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  alanı ne iş yapar, mesleğin zorlukları,kaç liradan işe başlarlar, iş alanları, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği  bölümü rehberi videoları, tanıtım, araştırma, tercih etme, tercihimiz.blogspot.com

EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER 
         Mesleğin eğitimi üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” bölümü ve Sağlık Meslek Liselerinin “Tıbbi Sekreterlik” bölümlerinde verilmektedir. MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ ŞARTLARI

       Meslek liselerinin; Tıbbi Sekreterlik,Tıp Sekreterliği bölümlerinden mezun olanlar “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

         Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almaları gerekir.

 


EĞİTİMİN SÜRESİ VE MUHTEVASI

  Eğitimin Süresi 2 yıldır.

  Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik programının;

1. yılında: Psikoloji, Biyoistatistik, Bilgisayar, Anatomi, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Farmakoloji, Histopataloji, Tıbbi Terminoloji, Daktilografi, Hastalık Bilgisi, Stenografi, Halk Sağlığı ve Tıbbi Deontoloji, İlk Yardım,

 

2. Yılında: Tıbbi Dokümantasyon ve Arşiv Bilgisi, Daktilografi, Araştırma Teknikleri, Stenografi, Halkla İlişkiler, Tıp Kütüphaneciliği, Sağlık Yönetimi, Büro Teknikleri ve Yönetimi gibi meslek dersleri ile 1. ve 2. sınıflarda Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, Türk Dili,Yabancı Dil, Güzel Sanatlar ve Beden Eğitimi gibi kültür dersleri okutulur. Programda eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Özellikle Bilgisayar ve Daktilografi dersleri uygulamalı yapılmaktadır.

Ayrıca yaz tatillerinde 6'şar haftadan toplam 12 hafta hastane ve sağlık kuruluşlarında staj yapılmaktadır.

 

MESLEKTE BAŞARI

 

“Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik”  programını bitirenler ÖSYM tarafından  yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde

 

-         Büro Yönetimi Öğretmenliği,

-         Sağlık Kurumları İşletmeciliği

 

lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

               

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun olanlar hastane ve benzer kuruluşlarda idari memur olarak göreve başlarlar. Mesleki başarı ve deneyimlerine göre de büro şefliğine (İdari ve Teknik İşler, Kütüphane ve Dokümantasyon işleri vb.) yükselebilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET HAKKINDA BİLGİ

       Eğitim süresince, hastanelerin döner sermaye, vakıf gibi kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarında gece ve hafta sonu çalışmalarına katılmak suretiyle ek bir gelir elde edebilirler. Ayrıca, mezuniyet sonrası ödemek koşuluyla Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan "Öğrenim ve Harç Kredisi" alınabilir.

       Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter olarak Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler bünyesinde bir kadro bulunmamaktadır. Bu nedenle mezunların hastane ve sağlık kuruluşlarında çalışabilmeleri için yapılacak Devlet memurluğu sınavına girerek başarılı olmaları gerekmektedir. Sınavda başarılı olmaları halinde, memur veya daktilograf kadrolarında l0. derecenin 2. kademesinden göreve başlarlar. Devlet Memurları Yasasına göre göreve başladığı yıl (ortalama asgari ücretin 2 katı düzeyinde maaş + yan ödemeler + döner sermayeden pay alırlar) l0. derece memur maaşından ücret alırlar. Son zamanlarda sağlık teknikeri kadrosuna atananlar da vardır.

 Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterliği tanıtım videosu sekreterlik tanıtımı

2 YORUMLAR:

Adsız dedi ki...

çok güzel bir tanıtım teşekkürler

Adsız dedi ki...

Cok kararsızımm

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekliyoruz. . . adınızı (adsız) değitirerek yorum yazınız.

 
 
 

Labels

Labels

Labels