En İyi mühendislik dalları ve okulları

tüm mühendisliklerTercih döneminin yaklaşmasıyla beraber geleceği olan üniversite ve bölümlere olan rağbet arttı. Özelikle sayısal branşları tercih edecek öğrencilerin ilk tercihinin önceki senelerde olduğu gibi tıp fakülteleri olması beklenirken, bu branşlarda ikinciliği her sene olduğu gibi mühendislik fakültelerinin alması bekleniyor. Peki mühendislik dalları nelerdir; en iyi mühendislikler, en iyi mühendislik dalı veya diğer ifadesiyle en iyi mühendislik fakülteleri ve bölümleri hangileridir? Cevabın bir kısmını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

En İyi Mühendislik Fakülteleri – En İyi Mühendislik Üniversiteleri

Bu konuda tam bir liste verebilmek zor olsa da devlet üniversiteleri arasında sıralama;
 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
 2. Boğaziçi Üniversitesi
 3. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
 4. Hacettepe Üniversitesi
 5. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)


özel üniversiteler için ise sıralama;
 1. Bilkent Üniversitesi
 2. Koç Üniversitesi
 3. Sabancı Üniversitesi
 4. TOBB – ETÜ
 5. Başkent Üniversitesi
şeklinde olabilir.

En İyi Mühendislik Bölümleri

Bu soruya cevap vermek için öncelikle ne bakımdan en iyi sorusunu sormamız gerekiyor. Kimi mühendislik dalları yüksek ücretlerle çalışmanızı sağlarken, kimileri kolay iş bulabilmenizi, kimileri rahat ve esnek biçimde çalışabilmenizi, kimi ise daha kolay kariyer yapabilmenizi olanaklı kılıyor. Bu sebeple size en iyi mühendislik dalının hangisi olduğunu sylemek yerine her branşı kısaca açıklamayı denedik.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Hiçbir zaman ölmeyecek dallardan birisi de elektrik-elektronik mühendisi olanlar. Hem kamuda hem de özel sektörde iş imkanları oldukça geniş olan bu bölümü bitirenler her ne kadar pratikte elektrik ve elektroniği aynı anda öğrenemiyor olsalar da teoride bu iki branşın da diplomasına sahipler. Özellikle büyük şehirlerde iş imkanlar oldukça geniş ve yüksek teknoloji üreten ve katma değer sağlayan iş kollarında çalışabilmekteler.

En İyi Elektrik-Elektronik Mühendisliği

 1. Boğaziçi Üniversitesi
 2. Bilkent Üniversitesi
 3. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Makina Mühendisliği - Makine Mühendisliği

Eskinin popüler mesleklerinden. Halen oldukça iyi iş bulabiliyor olsalar da gerek ders programının zorluğu gerekse çalışma koşullarının ağırlığı dolayısıyla bilinçli bir şekilde tercih edilmeli. Özellikle bayanların uzak durması gereken mesleklerden.

En İyi Makina Mühendisliği

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
 3. Boğaziçi Üniversitesi

bilgisayar mühendisliğiBilgisayar Mühendisliği

Hiç bir zaman değeri düşmeyecek bir bölüm bilgisayar mühendisliği. Sadece yurt içinde değil yurt dışında da rahatlıkla iş bulabileceğiniz, maaşlı olarak veya üniversitede öğrendiklerinizle kendi işinizi yürütebileceğiniz bir bölüm.

En İyi Bilgisayar Mühendisliği

 1. Boğaziçi Üniversitesi
 2. Bilkent Üniversitesi
 3. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Endüstri Mühendisliği

Hakkında en fazla spekülasyon olan bölümlerden biri de endüstri mühendisliği. Kimine göre her şeyden anlamanızı sağlayan bir eğitim sunarken, kimine göre çok genele kaçarak bir alanda uzmanlaşmanızı engelliyor. Aslında iki görüşün de haklılık payı var. avantajı her alanda (finans, üretim, bilişim, …) ve pozisyonda (mühendis, uzman, yönetici, müfettiş, …) çalışabilecek olmanız, dezavantajı ise hiçbir alanda uzman olamama riskinizin bulunması.

En İyi Endüstri Mühendisliği

 1. Boğaziçi Üniversitesi
 2. Koç Üniversitesi
 3. Bilkent Üniversitesi

Ziraat Mühendisliği

Uzak durmanız gereken bölümlerden. Bir 50 yıl önce okumuş olsaydınız belki çok para kazanabilir prestij elde edebilirdiniz ama şimdi eliniz atsanız bu meslekten birine rastladığınız ülkemizde pek bir kıymeti yok.

mekatronik mühendisliğiMekatronik Mühendisliği

Makine mühendisliği ile elektronik mühendisliğinin karışımı olan ve geleceğin meslekleri arasında gösterilen mühendislik dallarından. Mezunları makine, elektronik, bilişim ve kontrol yazılımları üzerinde uzmanlaşmakta birçok iş kolunda rahatça iş bulabilmekte.

En İyi Mekatronik Mühendisliği

 1. Sabancı Üniversitesi
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi
 3. Bahçeşehir Üniversitesi

kimya mühendisliğiKimya Mühendisliği

İş imkanları her zaman var olacak bir mühendislik dalı da kimya mühendisliği. bu bölümü okuyanlar petrokimya, ilaç, temizlik ürünleri, gıda sanayinin de dahil olduğu pek çok iş kolunda rahatça iş bulabilmekteler. En büyük dezavanatjı ise iş koşullarının erken yaşta sağlık problemlerine yol açabilmesi.

En İyi Kimya Mühendisliği

 1. Boğaziçi Üniversitesi
 2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
 3. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Diğer Mühendislik Dalları

 • ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ
 • GIDA MÜHENDİSLİĞİ
 • İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
 • JEODEZİ VE FOTOGRAMETRİ MÜHENDİSLİĞİ
 • JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ
 • JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ
 • MADEN MÜHENDİSLİĞİ
 • METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ
 • ORMAN MÜHENDİSLİĞİ
 • İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ
 • HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ
 • GENETİK,DERİ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ
 • TELEKOMÜNİKASYON MÜHENDİSLİĞİ
 • UZAY MÜHENDİSLİĞİ MÜHENDİSLİĞİ
 • OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ
 • NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ
 • KONTROL MÜHENDİSLİĞİ
 • HARİTA MÜHENDİSLİĞİ
 • FİZİK MÜHENDİSLİĞİ
 • MATEMATİK MÜHENDİSLİĞİen iyi mühendislikler, eniyi 10, mühendislik , en iyi 10 bölüm, en iyi dal, 2011 EN İYİ MÜHENDİSLİK DALLARI VE OKULLARI, 2012 en iyi 10 mühendislik bölümü, en iyi mühendislikler, en iyi mmf , mühendislik bölümleri,

1 YORUMLAR:

Mücahit Güven dedi ki...

Bilgisayar mühendisliğini 3. sırada görmek enteresan en iyi mühendislik bölümü hangisi sorusunu herhangi bir üniversitede sorsanız sordugunuz kısılerın %50 sı bılgısayar muhendıslıgı cevabını verır emın olun.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekliyoruz. . . adınızı (adsız) değitirerek yorum yazınız.

 
 
 

Labels

Labels

Labels